Hudobný talent z III.OG

Niektorí ste už o nej počuli, niektorí ju ešte nepoznáte. Nina Bočkajová je žiačkou III.OG a vďaka svojmu talentu a záľube v hre na husliach sa dostala na medzinárodnú súťaž. V rozhovore prezradila viac nielen o tejto súťaži, ale aj o sebe.

Čo ťa priviedlo k hre na husliach?

Asi to boli starí rodičia, s ktorými som trávila väčšinu času, keď som bola malá. Tí ma priviedli do ZUŠ a potom ma podporovali celý čas, keď som sa učila hrať. Vždy mi chodili na koncerty a aj stále chodia.

Ako dlho sa tomu už venuješ?

Teraz to je už 8 rokov.

Aký najväčší úspech si doposiaľ dosiahla?

Najväčší úspech bola určite šou Virtuosos V4+Slovenia 2022.

Táto šou sa konala nedávno. Priblížila by si nám atmosféru, ktorá tam vládla?

Všade naokolo boli veľmi talentovaní, milí a priateľskí mladí ľudia. Odniesla som si odtiaľ veľa zážitkov. Bola to úžasná skúsenosť a príležitosť. Celá táto súťaž je podľa mňa úžasný koncept.

Prebojovala si sa až do semifinále. Aké boli tvoje pocity ohľadom celej súťaže?

Vôbec som nečakala, že sa dostanem do slovenského národného kola, takže keď som sa dozvedela, že idem do semifinále, bola som úplne nadšená.

Koľko času je treba venovať príprave na súťaž alebo na akékoľvek husľové vystúpenie?

Záleží to od skladby a aj od príležitosti. Je rozdiel, či hrám sólo alebo to je vystúpenie s orchestrom, ale teda skladbu približne na takú úroveň, aká bola na šou Virtuosos, treba cvičiť rôzne dlhý čas, je to individuálne, ale väčšinou od pol roka do jedného roka. Ja som však nečakala, že sa dostanem tak ďaleko, preto som svoju skladbu zdokonaľovala iba dva týždne, čo bolo naozaj ťažké. Boli tam aj deti, ktoré hrávali tie skladby dva alebo dokonca tri roky.

Máš aj nejaké iné koníčky okrem hudby?

Vo voľnom čase veľmi rada kreslím a maľujem.

Koho považuješ za svoj vzor a obdivuješ ho?

Vzor v jednom človeku nemám. Na každom človeku v mojom okolí obdivujem niečo iné.

Ktorá skladba je tvoja obľúbená a najradšej ju hrávaš?

Takú skladbu úplne asi nemám, ale najradšej hrávam Concertino h mol od Karla Krejčího. Hrala som ju na mojom úplne prvom koncerte, všetkým sa páčila, hrávala som ju aj mojím starým rodičom a robím to dodnes, i keď je začiatočnícka.

Chcela by si sa venovať hre na husliach aj v budúcnosti?

Možno pôjdem na vysokú školu s takýmto hudobným zameraním, no zatiaľ ešte neviem, či ma to po doštudovaní gymnázia bude rovnako baviť ako teraz. Určite si to však chcem nechať ako hobby.

Ninke prajeme ešte veľa šťastných a úspešných chvíľ s hudbou.