Cestovali sme za novinárskymi skúsenosťami a zážitkami

Pohľad na zrekonštruovanú Krajskú knižnicu Ľudovíta Štúra

Nebolo to prvýkrát, čo sme sa s Gymplákom vybrali na Štúrovo pero až do Zvolena. Cesta bola síce dlhá, no oplatilo sa.

V piatok 21.4.2023 popoludní sme dostali od porotcov spätnú väzbu k našej práci na časopise, webstránke i instagrame. Besedy boli rozdelené do viacerých miestností, čím dostal každý projekt svoj priestor na prezentáciu   a zhodnotenie.

Súčasť programu tvorili neformálne novinárske konferencie. Otázky smerovali k Rastislavovi Káčerovi (minister zahraničných vecí) a Gabriele Kajtárovej (redaktorka TV Markíza). Mali sme možnosť spýtať sa na kariéru, vzdelanie, súčasné zamestnanie či osobný život. Pridanou hodnotou bol pre mňa moderátor diskusie, Patrik Herman, ktorý pôsobil ako rodený profesionál.

Sobotné ráno opäť pokračovalo záverečným hodnotením poroty podľa jednotlivých kategórií. Okrem toho nám Vladimír Šucha (vedúci Zastúpenia Európskej komisie v SR) povedal, aké nároky budú mať naši budúci zamestnávatelia. Medzi hosťami figuroval aj minister školstva Ján Horecký. V priestore pre žiakov dostal(podľa mňa) najzákernejšie otázky, aké si dokážete predstaviť. Týkali sa pripravovanej reformy, povinného čítania aj stavu školstva.

Dôvod, prečo sme absolvovali túto cestu, predstavoval záver programu. Slávnostné vyhodnotenie novinárskej súťaže. Dozvedeli sme sa rozhodnutie poroty. Z príjemnej atmosféry v knižnici sa stala jemne napätá. Darilo sa nám nad moje očakávania. Máte radi prehľadnosť? Ponúkam ju ako malé zhrnutie.

· Instagramový profil @gymnaziumtopolcany získal 2. miesto v kategórii Online žurnalistika.

· Časopis Gymplák si odniesol cenu Ministerstva obrany SR a Zlaté pásmo RTVS v kategórii Stredoškolské časopisy.

· Mgr. Miriam Marková ako koordinátorka časopisu bola ocenená za dlhodobú podporu školských médií a prínos v oblasti školskej žurnalistiky.

Všetci sa tešíme, že aj v tak silnej konkurencii sme obstáli. Rozhodne využijeme všetky dobre mienené pripomienky, aby vás bavilo čítať naše médiá a aby sme mohli prinášať kvalitný obsah aj naďalej.

Autor textu: Lea Hlavinová, II.B

Foto: archív Lea Hlavinová a Tamara Gubišová, žiačky II.B, ktoré sa vyhodnotenia súťaže zúčastnili.